تعهدنامه‌ای برای صیانت از حقوق ملت

تعهدنامه‌ای برای صیانت از حقوق ملت

طبق اصل شصت و هفتم قانون اساسی نمایندگان مجلس در ابتدای دوره نمایندگی خود ملزم به قرائت و امضای سوگندنامه نوشته شده در این اصل هستند. از طرف دیگر چند سالی است که نظارت بر عملکرد نماینده‌های مجلس به کمیته‌ای منتخب از جانب خودشان سپرده شده است اما متاسفانه شاهد هیچ‌گونه تحرک فعالانه و معنی‌داری از جانب این کمیته نیستیم. احزاب، گروه‌های سیاسی و چهره‌های محلی که بسیاری از نمایندگان به پشتوانه و معرفی آن‌ها توانسته‌اند به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کنند نیز، در صورت عدم رضایت از عملکرد نماینده هیچ‌گونه ابزار قانونی و اجتماعی برای اصلاح رفتار او ندارند و چاره‌‌ای نیست جز صبر کردن تا انتخابات بعدی و به امید تغییر نماینده. که متاسفانه در موارد مختلفی در حوالی انتخابات تعارفات و مصلحت‌سنجی‌های بی‌مورد بر منافع و مصالح مردم اولویت پیدا می‌کنند و مردم نیز ناچار هستند که دوره‌ای دیگر نماینده پرخطای خود را تحمل کنند. در واقع می‌شود گفت بر نهادی که نظارت بر عملکرد دیگر دستگاه‌ها یکی از وظایف اصلی‌اش است، هیچگونه نظارتی وجود ندارد.

جنبش از ما برای صیانت از منافع ملی و حقوق مردم تعهدنامه‌ای تهیه کرده است که تاییدشدگان نهایی فرآیند سنجش جنبش ملزم به امضاء و پایبندی به آن هستند. تا جای ممکن تلاش شده‌است که در این تعهدنامه نکات حقوقی نیز لحاظ شود و از جنبه نمایشی فاصله گرفته و به طور واقعی تضمینی باشد برای رعایت اصول و حقوق اساسی مردم. بندهای اصلی متن این تعهدنامه(اقرارنامه) در ادامه ارائه می‌شود:

در پیشگاه خداوند منان و ملت شریف ایران متعهد می‌شویم تا به‌منظور انجام انتخاباتی آگاهانه و تشکیل مجلسی پاک و کارآمد، تلاش نماییم تا هرگونه اطلاعات پیرامون شخص خود که به تحقق این هدف کمک می‌کند را داوطلبانه اعلام عمومی نماییم و در صورت انتخاب شدن نیز بر همین سیاق ادامه راه دهیم. برخی از این اطلاعات عبارت‌اند از:

1٫ شفافیت مالی(پیش از انتخابات)

ثبت و اعلام عمومی کلیه وعده‌های انتخاباتی؛

ثبت و اعلام عمومی کلیه منابع مالی به‌منظور استفاده در فعالیت‌های انتخاباتی؛

ثبت و اعلام عمومی نحوه و ترکیب هزینه‌کرد مالی انتخاباتی؛

ثبت و اعلام عمومی مشاغل پیشین و نیز فهرست دارایی‌های مرتبط با خود، همسر و فرزندان تحت تکفّل خود، در حال حاضر و در صورت انتخاب شدن، به‌صورت سالیانه تا 2 سال پس از پایان تصدی جایگاه نمایندگی

2٫ شفافیت عملکرد(در صورت برگزیده شدن در انتخابات)

مرتبط با جایگاه نمایندگی:

ثبت و اعلام عمومی فعالیت‌های شاخص نمایندگی؛

ثبت و اعلام عمومی هزینه‌های مرتبط با انجام کلیه فعالیت‌ها و وظایف نمایندگی؛

ثبت و اعلام عمومی کلیه اطلاعات مرتبط با سفرهای داخلی و خارجی (از جایگاه نمایندگی) و نیز کلیه سفرهای خارجی (به‌طور شخصی)؛

ثبت و اعلام عمومی حقوق و مزایا از محل مجلس؛

ثبت و اعلام عمومی کلیه توصیه‌نامه‌ها و پیگیری‌هایی که از جایگاه نمایندگی صورت می‌پذیرد و دلایل آن؛

ثبت و اعلام عمومی کلیه مهمانانی که به‌واسطه این‌جانب (نماینده) به جلسات کمیسیون دعوت می‌شوند؛

ثبت و اعلام عمومی کلیه هدایای دریافتی نقدی و غیرنقدی در طول دوره نمایندگی؛

ثبت و اعلام عمومی کلیه بازدیدها و دیدارهایی که با مسئولان ارشد کشور در راستای انجام وظایف صورت می‌پذیرد.

مرتبط با مجلس:

ثبت و اعلام عمومی فهرست کلیه طرح‌های ارائه شده به مجلس شورای اسلامی، در قالب ارائه‌کننده اصلی یا حامی و یا امضاءکننده؛

ثبت و اعلام عمومی آراء به کلیه طرح‌ها و لوایح در صحن علنی و نیز کمیسیون‌های تخصصی مجلس؛

ثبت و اعلام عمومی مشروح نطق‌ها در جلسات کمیسیونی و نیز صحن علنی مجلس؛

ثبت و اعلام عمومی حضوروغیاب در کلیه جلسات صحن علنی و نیز کلیه جلسات کمیسیون‌های مجلس

3٫ تلاش در راستای اعلام عمومی و تدریجی سایر اطلاعات بایسته

علاوه بر اطلاعات و محورهای اطلاعاتی ذکر شده در این اقرارنامه داوطلبانه، متعهد می‌شویم در راستای ارائه عمومی سایر اطلاعاتی که آگاهی از آن‌ها حق مردم بوده و می‌تواند در راستای افزایش شفافیت و پاسخگویی مجلس و نمایندگان و سایر مسؤلان و نهادهای حاکمیتی مؤثر باشد، تلاش مضاعفی داشته باشیم. همچنین متعهد می‌شویم از انجام هر اقدامی که می‌تواند موجب افزایش اعتماد مردم و مشارکت آن‌ها در فرایندهای تصمیم‌سازی حاکمیتی، به‌ویژه فرآیندهای معطوف به مجلس شورای اسلامی شود، کوتاهی ننماییم.

4٫ تلاش در راستای ارائه سیستمی اطلاعات فوق‌الذکر

متعهد می‌شویم با تلاش در راستای اتخاذ ترتیبات لازم، موجبات ارائه سیستمی و سهل‌الوصول اطلاعات مذکور در این اقرارنامه توسط سامانه‌های اطلاعاتی مجلس شورای اسلامی را فراهم نماییم، به‌گونه‌ای که این اطلاعات به‌صورت خودکار و روزآمد و از طریق روش‌های نوین و در قالب‌های رایج اطلاعاتی، در اختیار عموم مردم قرار گیرد.

5٫ فرآیندهای مشارکتی نخبگان و عموم مردم

متعهد می‌شویم تا تلاشی پیگیر، مصرانه و مستمر را به‌منظور تدارک سامانه‌ها و نظامات غیررسمی و در نهایت رسمی در راستای بهره‌گیری هر چه بیشتر، گسترده‌تر و کارآمدتر از نظرات نخبگان، خبرگان و عموم مردم در فرآیندهای تصمیم‌سازی در مجلس شورای اسلامی را بکار بسته و به‌ویژه در مسیر توانمندسازی و مشارکت‌پذیری هر چه بیشتر مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، این نهاد مهم و ارزنده در جمهوری اسلامی ایران تلاش مجدانه داشته باشیم.

6٫ پایبندی به ارزش‌ها

متعهد می‌شویم در شرایطی که منافع مختلفی که به‌طور شرعی، قانونی و یا اخلاقی، وظیفه دفاع و مطالبه آن‌ها را بر عهده داریم (نظیر منافع ملی، حوزه‌های استانی، حزبی و جناحی، گروهی و فردی و نظایر آن‌ها) با یکدیگر متعارض گردند، منافع ملی را که در مصالح نظام و اکثریت مردم تجلی دارد، صریحاً بر سایر منافع ترجیح دهیم و هرگز هیچ منفعت و ضرورتی را در جایگاهی بالاتر از ارزش‌های ملی، اسلامی و انقلابی قرار نداده و آن‌ها را در صدر مطالبات خود قرار دهیم.

7٫ نه به هدایا

متعهد می‌شویم در صورت انتخاب شدن، هرگونه هدیه که به‌واسطه مسؤلیت نمایندگی به این‌جانب داده می‌شود را به مجلس شورای اسلامی تقدیم نموده و در صورت نیاز به بهره‌برداری شخصی، مشخصات آن هدیه و دلایل دریافت آن را اعلام عمومی نمایم. همچنین متعهد می‌شویم از اعطای هرگونه هدیه از محل هزینه‌های حکومتی، به‌طورکلی خودداری نماییم، مگر در سفرهای خارجی طبق قواعد تشریفات ذی‌ربط و به‌طور غیرمسرفانه. همچنین از اعطای هرگونه هدیه به افراد به سبب مناصب حاکمیتی آن‌ها، به کلی اجتناب نماییم و به طور کلی هرگونه دریافت یا اعطای هدیه و موارد شائبه‌برانگیز مشابه را از حوزه فعالیت‌های دوره نمایندگی دور نماییم.

8٫ صیانت از قانون در فرآیندهای انتخاباتی

علاوه بر موارد مذکور، متعهد می‌شویم در کلیه مراحل قبل، حین و پس از انتخابات مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران عمل کرده و از آن پیروی نماییم و در صورت وجود هرگونه اعتراض نسبت به انتخابات، آن را تنها و تنها از مسیرهای قانونی پیش‌بینی شده پیگیری نماییم.

9٫ صداقت در پایبندی به اقرارنامه و تعهدنامه

در پیشگاه خداوند منان و ملت شریف ایران متعهد می‌شویم اطلاعات انتخاباتی مندرج در تعهدنامه با صداقت کامل تکمیل گردیده و مبتنی بر واقعیات بوده و در صورت اثبات خلاف موارد ذکر شده، در صورت انتخاب شدن به‌عنوان نماینده، از سمت نمایندگی خود استعفا نمایم و در غیر این صورت حق شکایت مردم از این‌جانب باقی است. همچنین در صورتی‌که هر شهروند ایرانی مطالبی مستند خلاف تعهدهای این‌جانب در این اقرارنامه مشاهده نمود، حق دارد مستندات مربوطه را از طریق رسانه‌ها به اطلاع عمومی مردم برساند و این‌جانب حق هیچ‌گونه شکایت و پیگیری قضایی از فرد یا افراد افشاءکننده ندارم.

نظرات خود را ارسال کنید

 * 
 * 

حبیب الله فلاحی

بسمه تعالی
تمام موارد فوق را با خون خود امضاء می کنم.

محمد صادق

درود بر شما

محمدرضا مزویان صفارزاده ( معروف به مروی )

سلام برای شفافیت و پاسخگویی کاندیداها و نمایندگان بسیار عالیست دعاگوتونم بنظرم فردی که خودش را وقف اسلام و انقلاب اسلامی و نیز تحقق آرمانهای مکتب فکری و اندیشه ای حضرت امام روح الله ره و حضرت آقا مقام معظم رهبری می نماید و خودش را خادم و نوکر واقعی و حقیقی مردم بویژه دهک های متوسط و پایین جامعه میبیند و تفکر مدیریت جهادی و خدمت بی منت به مردم را دارد باید در اتاق آکواریومی و شیشه ای کار کند و شبانه روز خود را موظف به شفافیت و عدالت همه جانبه و پاسخگویی به مردم بداند و شهامت و شجاعت نقد مقامات و تذکر جدی به مقامات و مسولان را بدون لکنت زبان داشته باشد انشالله ارادت دعاگو دکتر مروی مرویان صفارزاده

محمدرضا مزویان صفارزاده ( معروف به مروی )

http://azmaa.net/blog/?p=90

محمد صادق

تشکر از لطف شما، توکل به خدا

علی فرح زاد

بسیار خوب و به امید تعهد عملی همه نمایندگان آتی

مجید اصغرزاده

بسمه تعالی
تمام موارد مطروحه را با جان و دل پذیرا بوده و با مرکب خون خود امضاء خواهم نمود .

رسول کسائی

موارد فوق با افکار و نظرات بنده در رابطه با خدمت به نظام اسلامی مغایرتی ندارد و مورد قبول بنده میباشد.

علی نجاتبخش اصفهانی

علی نجاتبخش اصفهانی
موارد فوق مورد تایید و امضاء می کنم

علی نجاتبخش اصفهانی

موراد فوق قبول است
دکتر علی نجاتبخش اصفهانی

نورالدین زارعی

بسمه تعالی
با خدای خود عهد می بندم که موارد فوق را با دل و جان پذیرفته و امضا نمایم.

میثم فرجی

بسیار خوب و عالی

زهرا رحمانی زاده

به مفاد تعهد نامه کاملا پایبندم

علی شالفروش

بسم تعالی
موارد فوق بسیار عالی است و قبول دارم.

سایر اخبار

هشتگ ها