تعهدنامه‌ی نامزدهای انتخابات شورای شهر

تعهدنامه‌ی نامزدهای انتخابات شورای شهر

از آنجایی که در ادوار گذشته شورای شهر تخلفات و فسادهای زیادی در موارد متعددی اتفاق افتاده است ضرورت شفافیت بیش از گذشته بر همگان نمایان شده است.

جنبش از ما برای صیانت از منافع ملی و حقوق مردم تعهدنامه‌ای تهیه کرده است که تاییدشدگان نهایی فرآیند سنجش جنبش ملزم به امضاء و پایبندی به آن هستند. تا جای ممکن تلاش شده‌است که در این تعهدنامه نکات حقوقی نیز لحاظ شود و از جنبه نمایشی فاصله گرفته و به طور واقعی تضمینی باشد برای رعایت اصول و حقوق اساسی مردم. بندهای اصلی متن این تعهدنامه(اقرارنامه) در ادامه ارائه می‌شود:

در پیشگاه خداوند منان و ملت شریف ایران متعهد می‌شویم تا به‌منظور انجام انتخاباتی آگاهانه و تشکیل شورایی پاک و کارآمد، تلاش نماییم تا هرگونه اطلاعات پیرامون شخص خود که به تحقق این هدف کمک می‌کند را داوطلبانه اعلام عمومی نماییم و در صورت انتخاب شدن نیز بر همین سیاق ادامه راه دهیم. برخی از این اطلاعات عبارت‌اند از:

۱- شفافیت مالی(پیش از انتخابات)

ثبت و اعلام عمومی کلیه وعده‌های انتخاباتی؛

ثبت و اعلام عمومی کلیه منابع مالی به‌منظور استفاده در فعالیت‌های انتخاباتی؛

ثبت و اعلام عمومی نحوه و ترکیب هزینه‌کرد مالی انتخاباتی؛

ثبت و اعلام عمومی مشاغل پیشین و نیز فهرست دارایی‌های مرتبط با خود، همسر و فرزندان تحت تکفّل خود، در حال حاضر و در صورت انتخاب شدن، به‌صورت سالیانه تا ۲ سال پس از پایان تصدی جایگاه عضویت در شورای شهر

۲- شفافیت عملکرد(در صورت برگزیده شدن در انتخابات)

مرتبط با جایگاه عضویت در شورا:

ثبت و اعلام عمومی فعالیت‌های شاخص؛

ثبت و اعلام عمومی هزینه‌های مرتبط با انجام کلیه فعالیت‌ها و وظایف؛

ثبت و اعلام عمومی کلیه اطلاعات مرتبط با سفرهای داخلی و خارجی (از جایگاه شورا) و نیز کلیه سفرهای خارجی (به‌طور شخصی)؛

ثبت و اعلام عمومی حقوق و مزایا از محل شورا؛

ثبت و اعلام عمومی کلیه توصیه‌نامه‌ها و پیگیری‌هایی که از جایگاه عضویت در شورا صورت می‌پذیرد و دلایل آن؛

ثبت و اعلام عمومی کلیه مهمانانی که به‌واسطه این‌جانب به جلسات کمیسیون دعوت می‌شوند؛

ثبت و اعلام عمومی کلیه هدایای دریافتی نقدی و غیرنقدی در طول دوره عضویت؛

ثبت و اعلام عمومی کلیه بازدیدها و دیدارهایی که با مسئولان ارشد کشور در راستای انجام وظایف صورت می‌پذیرد.

مرتبط با شورا:

ثبت و اعلام عمومی فهرست کلیه طرح‌های ارائه شده به صحن شورای اسلامی شهر، در قالب ارائه‌کننده اصلی یا حامی و یا امضاءکننده؛

ثبت و اعلام عمومی آراء به کلیه طرح‌ها و لوایح در صحن علنی و نیز کمیسیون‌های تخصصی شورا؛

ثبت و اعلام عمومی حضوروغیاب در کلیه جلسات صحن علنی و نیز کلیه جلسات کمیسیون‌های شورا

۳- تلاش در راستای اعلام عمومی و تدریجی سایر اطلاعات بایسته

علاوه بر اطلاعات و محورهای اطلاعاتی ذکر شده در این اقرارنامه داوطلبانه، متعهد می‌شویم در راستای ارائه عمومی سایر اطلاعاتی که آگاهی از آن‌ها حق مردم بوده و می‌تواند در راستای افزایش شفافیت و پاسخگویی شورا و اعضای آن و سایر مسؤلان و نهادهای حاکمیتی مؤثر باشد، تلاش مضاعفی داشته باشیم. همچنین متعهد می‌شویم از انجام هر اقدامی که می‌تواند موجب افزایش اعتماد مردم و مشارکت آن‌ها در فرایندهای تصمیم‌سازی حاکمیتی، به‌ویژه فرآیندهای معطوف به شورای اسلامی شهر شود، کوتاهی ننماییم.

۴- تلاش در راستای ارائه سیستمی اطلاعات فوق‌الذکر

متعهد می‌شویم با تلاش در راستای اتخاذ ترتیبات لازم، موجبات ارائه سیستمی و سهل‌الوصول اطلاعات مذکور در این اقرارنامه توسط سامانه‌های اطلاعاتی شورای اسلامی شهر را فراهم نماییم، به‌گونه‌ای که این اطلاعات به‌صورت خودکار و روزآمد و از طریق روش‌های نوین و در قالب‌های رایج اطلاعاتی، در اختیار عموم مردم قرار گیرد.

۵- فرآیندهای مشارکتی نخبگان و عموم مردم

متعهد می‌شویم تا تلاشی پیگیر، مصرانه و مستمر را به‌منظور تدارک سامانه‌ها و نظامات غیررسمی و در نهایت رسمی در راستای بهره‌گیری هر چه بیشتر، گسترده‌تر و کارآمدتر از نظرات نخبگان، خبرگان و عموم مردم در فرآیندهای تصمیم‌سازی در شورای اسلامی شهر را بکار ببندیم.

۶- پایبندی به ارزش‌ها

متعهد می‌شویم در شرایطی که منافع مختلفی که به‌طور شرعی، قانونی و یا اخلاقی، وظیفه دفاع و مطالبه آن‌ها را بر عهده داریم (نظیر منافع ملی، حزبی و جناحی، گروهی و فردی و نظایر آن‌ها) با یکدیگر متعارض گردند، منافع ملی را که در مصالح نظام و اکثریت مردم تجلی دارد، صریحاً بر سایر منافع ترجیح دهیم و هرگز هیچ منفعت و ضرورتی را در جایگاهی بالاتر از ارزش‌های ملی، اسلامی و انقلابی قرار نداده و آن‌ها را در صدر مطالبات خود قرار دهیم.

۷- نه به هدایا

متعهد می‌شویم در صورت انتخاب شدن، هرگونه هدیه که به‌واسطه مسؤلیت عضویت در شورا به ما داده می‌شود را به شورای اسلامی شهر تقدیم نموده و در صورت نیاز به بهره‌برداری شخصی، مشخصات آن هدیه و دلایل دریافت آن را اعلام عمومی نماییم. همچنین متعهد می‌شویم از اعطای هرگونه هدیه از محل هزینه‌های حکومتی، به‌طورکلی خودداری نماییم، مگر در سفرهای خارجی طبق قواعد تشریفات ذی‌ربط و به‌طور غیرمسرفانه. همچنین از اعطای هرگونه هدیه به افراد به سبب مناصب حاکمیتی آن‌ها، به کلی اجتناب نماییم و به طور کلی هرگونه دریافت یا اعطای هدیه و موارد شائبه‌برانگیز مشابه را از حوزه فعالیت‌های خود در شورا دور نماییم.

۸- صیانت از قانون در فرآیندهای انتخاباتی

علاوه بر موارد مذکور، متعهد می‌شویم در کلیه مراحل قبل، حین و پس از انتخابات مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران عمل کرده و از آن پیروی نماییم و در صورت وجود هرگونه اعتراض نسبت به انتخابات، آن را تنها و تنها از مسیرهای قانونی پیش‌بینی شده پیگیری نماییم.

۹- صداقت در پایبندی به اقرارنامه و تعهدنامه

در پیشگاه خداوند منان و ملت شریف ایران متعهد می‌شویم اطلاعات انتخاباتی مندرج در تعهدنامه با صداقت کامل تکمیل گردیده و مبتنی بر واقعیات بوده و در صورت اثبات خلاف موارد ذکر شده، در صورت انتخاب شدن، از سمت خود به عنوان عضو شورا استعفا نمایم و در غیر این صورت حق شکایت مردم از این‌جانب باقی است. همچنین در صورتی‌که هر شهروند ایرانی مطالبی مستند خلاف تعهدهای این‌جانب در این اقرارنامه مشاهده نمود، حق دارد مستندات مربوطه را از طریق رسانه‌ها به اطلاع عمومی مردم برساند و این‌جانب حق هیچ‌گونه شکایت و پیگیری قضایی از فرد یا افراد افشاءکننده ندارم.

نظرات خود را ارسال کنید

 * 
 * 

رحیم اله سهرابی

ممنونم از زحمات بی شائبه و خالصانه دست اند کاران خبرگزاری مهر و با امید موفقیت همه عزیزان در عرصه کارزار انتخاباتی شورای شهر تهران

:::ممنون از حمایت شما کاربر گرامی

سایر اخبار

هشتگ ها