شفافیت به پیشگیری از بروز فساد و افزایش کارآمدی شوراها کمک می کند

شفافیت به پیشگیری از بروز فساد و افزایش کارآمدی شوراها کمک می کند

حجت الاسلام حسن شجاعی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: موضوع شفافیت به شدت به پیشگیری از بروز مفاسد و همچنین فزایش کارآمدی شوراهای اسلامی شهر و روستا کمک می‌کند و این همان مسئله‌ای است که در گذشته کمتر شاهد اتفاق افتادن آن بودیم.

وی اظهار کرد: امروز هم شفافیت کافی در عملکرد شوراهای اسلامی شهر و روستا وجود ندارد و هم شاهد وجود پاسخ‌گویی و مهم‌تر از آن روحیه پاسخ‌گویی در این نهاد نیستیم.

شجاعی افزود: علاوه بر این، روحیه مطالبه‌گری که باید از سمت مردم وجود داشته باشد، نیست و لازمه داشتن این روحیه مطالبه‌گری نیز آن است که پذیرش این امر در مسئولان وجود داشته باشد؛ چرا که اگر پذیرش روحیه مطالبه‌گیری در مسئولان وجود نداشته باشد، این مطالبات شکل درستی به خود نمی‌گیرد.

نائب رئیس کمیسیون اصل نود ابراز داشت: مجموعه همه این عوامل کمک می‌کند تا نهادی مثل شوراهای اسلامی شهر و روستا با سلامت و کارآمد باشد.

شجاعی افزود: اگر شورای اسلامی شفاف و پاسخ‌گو نبوده و به مطالبات مردم بها ندهد، به تدریج دچار ناکارآمدی و حتی در برخی موارد نیز که در گذشته شاهد آن بودیم، دچار مفاسد خواهد شد، بنابراین مردم نیز باید این مورد را به عنوان یک ویژگی مهم در انتخاب افراد برای تصدی‌گری در نهادی چون شوراهای اسلامی شهر و روستا مدنظر قرار دهند.

نماینده ابهر، خرمدره و سلطانیه در مجلس شورای اسلامی ابراز کرد: مردم باید معتقد به مطالبه‌گری باشند. مردم منبع بی‌انتهایی هستند و زمانی که همین مردم وارد عرصه مطالبه‌گری شدند، بسیاری از ساحت‌هایی که از دید مسئولان پوشیده مانده است، به خدمت‌گذاران مردم منتقل می‌شود.

شجاعی ادامه داد: بسیاری از راه‌حل‌هایی که به نظر مسئولان نمی‌رسد، ممکن است در مطالبات مردم راه‌حل‌هایی پیدا شود و به کارآمدی مجموعه شوراهای اسلامی شهر و روستا کمک کند، به همین خاطر چندویژگی از ویژگی‌های بسیار مهمی است که امیدواریم مردم با دقت‌نظر در این ویژگی‌ها، کاندیداهایی را انتخاب کنند که این ویژگی‌ها را داشته باشند و در صورت تحقق این امر، برکات این انتخاب را در شهر و روستای خود خواهند دید.

لازم به ذکر است خبرگزاری مهر با همکاری جنبش ازما «چالش شفافیت کاندیداهای شورای شهر» را راه اندازی کرده است و با اجرای این چالش رأی دهندگان می‌توانند با آگاهی بیشتر نسبت به انتخاب اعضای شورای شهر و روستا اقدام کنند.

نظرات خود را ارسال کنید

 * 
 * 

سایر اخبار

هشتگ ها