معرفی جنبش از ما

معرفی جنبش از ما

مقدمه

بر دامن پاک ایران اسلامی، استقرار حتی سر سوزنی ناکارآمدی و سازوکارهای مولد فساد و تبعیض در فعالیت‌های سیاسی، تقنینی و اجرایی کشور، شایسته نیست، چه رسد به دوری از شایسته‌گزینی، بسته شدن راه رشد بر نخبگان و باز ماندن راه سوء استفاده بر بی‌مایگان. سهل‌ترین پاسخ به این معضل، ریشه نابسامانی‌ها را در فساد و ناکارآمدی مدیران و مسئولان دنبال می‌کند؛ اما با نگاهی عمیق‌تر پی خواهیم برد که ریشه مشکلات در سازوکار و فرآیند معیوبی است که برخی مدیران نالایق طی آن به مسئولیت و پست‌های کلیدی می‌رسند. گواه این مدعا، فرآیند انتخاب و ورود برخی مسئولین نظیر نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر به عرصه سیاست‌گذاری کشور است؛ ارتباطات و تعلقات سیاسی و حزبی و همچنین دسترسی به ثروتی هنگفت، دو بال راهیابی بسیاری از افراد به کرسی‌های مجلس و شورای شهر و در نهایت تصمیم‌سازی برای کشور است. یا باید متصل به جریان‌های سیاسی شد و چشم بر خطاهای هم‌حزبی‌ها و هم‌جناحی‌ها بست، و بدین ترتیب از مردم و خواسته‌هایشان فاصله گرفت، یا باید ابزارهایی پول‌ساز در درون سمت‌های سیاسی و مدیریتی پیدا کرد که بتواند هزینه‌های انتخاباتی سرسام‌آور را توجیه یا جبران کند، و خود روشن است که این دو مولد فساد و تبعیض در عالیترین مرجع تصمیم سازی کشور هستند.

در این شرایط نیروهای مخلص، با انگیزه، پرتلاش، جهادی، دانشمند، کارآمد و کارآزموده، چه راهی پیش روی خود برای شناخته شدن، دیده شدن، انتخاب شدن و نهایتاً ایجاد تغییر یا تأثیر دارند؟ لاجرم یا باید به احزاب سیاسی و چهره‌های تاثیرگذار عرصه سیاست متصل شوند و وصله و پینه ایشان شوند، و یا باید مسیر پرخطر و پرفساد تأمین مالی فعالیت تبلیغاتی را یک‌تنه طی نمایند؛ تکلیف رای دهندگان هم که معلوم است؛ چاره‌ای جز رای دادن به یکی از دوگانه‌های رایج عرصه سیاست داخلی نخواهند داشت. یا فهرست اصولگرایان، یا فهرست اصلاح طلبان، یا حرف‌شنوی از سران محلی و یا نهایتاً رای به چهره‌های فاقد تأثیر. این چرخه‌ی معیوب تا زمانی که بدیلی برایش طراحی نشود تا ابد ادامه خواهد داشت.

ما نیازمند جنبشی اجتماعی برای ارتقای عملکرد دستگاه‌های اداره کشور از طریق شایسته‌گزینی، شفافیت و پاسخگویی هستیم. این حقیقت را باید به عنوان یک ضرورت پذیرفت که وظیفه ما ایجاد سازوکار سالم و روزآمدی است که بتواند افراد کارآمد را از میان نسل سوم انقلاب و یا حتی نسل‌های پیشین شناسایی نموده و ایشان را برای قرارگرفتن در عرصه‌های تأثیرگذار بر سرنوشت کشور و مردم به جامعه معرفی نماید.

جنبش از ما؛ در سایه شایسته‌گزینی و عدالت‌خواهی

جوانان نخبه کشور طی چند سال کار علمی و پژوهشی، مجموعه‌ای از آزمون‌ها و مصاحبه‌ها را طراحی نموده و آزموده‌اند که به خوبی و با خطایی بسیار اندک نشان می‌دهد چه کسانی شایستگی و توانایی بر عهده گرفتن امور اجرایی، تقنینی و یا قضایی کشور را در چه سطحی دارا هستند. پس از گام اول این مجموعه و برگزاری آزمون‌ها و گزینش بهترین و شایسته‌ترین گزینه‌ها برای معرفی به عنوان نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی، بر آنیم در قدم دوم این کار را برای انتخابات شورای شهر در سال ۱۴۰۰ مورد استفاده قرار دهیم.

این جنبش نسبت به هر فرد و گروهی که با مبانی، ارزش‌ها و اهداف آن اتفاق نظر و همسویی دارد گشوده است و از عضویت یا اتحاد با آنان استقبال می‌کند. افرادی که عضو این جنبش می‌شوند متعهد می‌شوند که اگر در سمت و موقعیتی به کار گرفته شوند برای پیشبرد اهداف و آرمان‌های این حرکت تلاش کنند.

سازوکار تامین مالی

اگرچه تبلیغات و اقدامات جنبش #از_ما نظیر سایر جریان‌های اجتماعی و سیاسی متکی بر هزینه‌های سرسام‌آور از محل وجوه مشکوک نخواهد بود، لیکن بر هیچ عاقلی پوشیده نیست که فعالیت احتماعی و سیاسی بدون انجام هزینه‌های ولو حداقلی نیز ممکن نیست. جنبش ازما تشکیلاتی مردم‌نهاد است و حفظ استقلال مالی برای این جنبش یک اصل اساسی است. سازوکار تأمین مالی باید به گونه‌ای باشد که تعهدی در جریان اجتماعی و سیاسی این جنبش نسبت به برآورده کردن خواسته‌های خارج از اهداف و ارزش‌های این جنبش برای حامیان مالی ایجاد نکند. لذا جلب کمک‌های مردمی در این جنبش، از طریق یک حساب به نام شخصی بی‌طرف و عادل و خوش‌نام برای دریافت کمک‌های مالی بدون توقع هرگونه مابه‌ازای نقدی یا سیاسی صورت خواهد گرفت.

هرگونه استفاده از این جنبش و امکانات آن برای کسب جایگاه‌های سیاسی، اداری و غیره در راستای مطامع شخصی یا اهداف ناهمسو مطرود است و منجر قطع همراهی و همکاری خواهد شد و بخصوص افرادی که از طریق انتساب به آن و بهره برداری از امکانات آن به موقعیتی دست یابند بشدت تحت نظارت خواهند بود تا همچنان متعهد به ارزش‌های جنبش بمانند.

جنبش ازما همان قدر که متعهد به شایسته‌گزینی در ارزیابی نامزدها و تصدی سمت‌هاست، ملتزم به نظارت، بازرسی و موشکافی عملکرد منتسبین به این جنبش نیز خواهد بود. ایجاد سامانه‌های برخط برای گزارش انحرافات، خطاها و یا مفاسد منتسبین به این جنبش، و همچنین تمهید مسیرهایی برای قطع همکاری با اعضا در صورت انجام تخلف و یا عدم تطابق عملکرد افراد در مقایسه با انتظارات و تعهدات، برخی از روش های ما برای تقویت نظارت و شفاف سازی عملکرد اعضا و منتسبین خواهد بود.

سخن پایانی

بانیان این جنبش، جوانانی هستند از جنس خود شما و در کنار شما. اگر بخواهیم در این حرکت اجتماعی سهیم باشیم درست مانند شما در فرآیند سنجش شرکت خواهیم کرد و هیچ مزیتی بر شما به واسطه‌ی پایه‌گذاری این حرکت نخواهیم داشت. قطعا راه حل و مسیر پیشنهادی جنبش ازما مسیر کامل و بی‌نقصی نیست. صرفاً از سر دغدغه‌مندی حول این شمع خودافروخته گرد آمده‌ایم تا چاره‌ای بیندیشیم. نه دانای کل هستیم و نه بیش از شما می‌دانیم. کند و کاو ما به این سازوکارها رسیده است. تا به امروز نیز از نظر تخصصی مجموعه‌های متعددی برای ارتقا و بهبود مدل ارزیابی خود بهره برده‌ایم و همچنان نیز دست یاری‌مان به سوی اندیشمندانی که طرح‌های جایگزین و یا مکملی برای انتخاب شایسته‌ترین‌ها داشته باشند دراز است. رمز اتحاد ما درک ضرورت ورود به عرصه‌ و تبیین التزاممان به شایسته‌سالاری است. اگر باور کنیم راه یشرفت کشور تنها از میان مسیر سنگلاخ و پر پیچ و خم می‌گذرد، دشواری راه را به جان خواهیم خرید و آستین همت را بالا خواهیم زد. در راستای این هدف اگر شما مسیری هموارتر سراغ دارید و یا طرح بدیلی در سر دارید و یا نکاتی برای هم‌اندیشی و طرح با جنبش ازما دارید، راه ارتباط با ما برای شما فراهم است.

با دعای خیر و حسن ظن خود یاریمان کنید. سرنوشت این حرکت به دست خداست که خداوند رساننده‌ی امور خویش است.

اعضای جنبش از ما

سایر اخبار

هشتگ ها