«نقدی بر فرآیند تهیه فهرست نامزدهای نهایی احزاب اصول‌گرا و اصلاح‌طلب»

«نقدی بر فرآیند تهیه فهرست نامزدهای نهایی احزاب اصول‌گرا و اصلاح‌طلب»

 • طرح نوآورانه جنبش #از_ما در مسیر تقویت شایسته‌گزینی، موجب شده است سران اصولگرایی نیز به فکر استفاده از #کانون_ارزیابی صلاحیت حرفه‌ای بیافتند. اما گویا قرار نیست از کانون ارزیابی برای تمامی نامزدها به یک شکل و در یک سازوکار برابر استفاده شود.
 • ظاهراً مقرر شده است ۸۰ نفر نامزد جبهه اصولگرایی، بر اساس انتخاب و سلیقه اعضای شورای مرکزی برگزیده شوند و تنها ۷۰ نفر از طریق کسب امتیاز در کانون ارزیابی، به لیستی ۱۵۰ نفره راه یابند.
 • جنبش #از_ما در این خصوص چند سوال و نکته مطرح می‌کند که امیدواریم بزرگان ائتلاف اصولگرایی به آن‌ها پاسخ قاتع‌کننده‌ای ارائه دهند:
 1. مبنای این تقسیم بندی چیست؟ چرا همه افراد از مسیر کانون ارزیابی عبور نکرده‌اند؟
 2. افراد دعوت شده به کانون ارزیابی از طریق چه مکانیزمی انتخاب شده‌اند؟ چرا افراد مستقل و بدون معرف نمی‌توانند خود را در معرض انتخاب ائتلاف اصولگرایی قرار بدهند؟
 3. مدل شایستگی کانون ارزیابی استفاده شده چیست؟ امتیاز افراد در کانون در ادامه بررسی‌ها چه تاثیری دارد؟
 4. ۸۰ نفر انتخابی از طرف شورای مرکزی براساس چه مکانیزم و معیارهایی توسط شورای ائتلاف تعیین می شوند؟
 5. آیا مسیرهای راهیابی به لیست ۱۵۰ نفره برای همه افراد یکسان است یا چهره‌های شاخص و مشهور سیاسی از این قاعده مستثنی هستند؟
 6. گفته می‌شود ۱۷ نفر شورای مرکزی، طی فرآیندی مبهم ۷۰۰۰ نفر را انتخاب نموده‌اند و این ۷۰۰۰ نفر با دسترسی به بانک نامزدها، قرار است از میان ۱۵۰ نفر نود نفر را برای دور نهایی انتخاب نمایند.
 • سوال اینجاست که این جمع ۷۰۰۰ نفره براساس چه معیارها و ملاک‌هایی انتخاب شده‌اند؟
 • سوال دیگر اینکه این ۷۰۰۰ نفر براساس چه معیار و ملاکی نامزدها را انتخاب می‌کنند؟

۷. جنبش #از_ما به تمامی احزاب، آزمونی را پیشنهاد کرده که بسیار دقیق‌تر از سازوکارهای مبهم فعلی است، و در عین حال، از مراجع رسمی تایید علمی و عملی دارد، و ضمن عدم وجود هرگونه امکان سوگیری، شفافیت بسیار بالایی در فرآیندهای خود دارد.

 • آیا عدم موافقت احزاب به استفاده از این ابزار علمی، این مسئله را به ذهن متبادر نمی‌کند که شاید نمی‌خواهند وارد فرآیندی شوند که از پیش قابل مهندسی نباشد؟

۸.  تصویر ما از فرآیند کاملا پیچیده و مبهم ائتلاف اصولگرایی براساس فرمایشات پراکنده افراد وابسته به ائتلاف کنار هم چیده شده و این پازل را بوجود آورده است. اگر شایسته‌گزینی چنین است که متاسفانه باید بگوییم بیشتر به نمایش شبیه است (اگر غیر از این است لطفاً سران ائتلاف اصولگرایی با اطلاع‌رسانی شفاف، مردم را از ابهام و سوال بیرون آورند).

۹.  سازوکار ائتلاف اصولگرایی در سایر استان‌ها به چه شیوه است؟ آیا ائتلاف اصولگرایی در حوزه انتخابیه قم نیز از چنین روش‌هایی استفاده کرده است؟

۱۰. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که هنوز هیچ اطلاعی از نحوه رسیدن اصلاح‌طلبان به فهرست نهایی در دسترس نیست. آیا طبق اظهارات موثرین این جریان در دوره‌های گذشته باز هم آورده مالی مهمترین شرط رسیدن به فهرست نهایی اصلاح‌طلبان خواهد بود و نتایج گذشته تکرار خواهد شد؟

 • جنبش #از_ما تمام فرآیندهای خود را شفاف در اختیار عموم قرار داده است و هر فردی به راحتی می‌تواند بر این فرآیند نظارت کند.
 • آیا بهتر نیست که احزاب و جریان‌های سیاسی نیز شفاف و روشن، فرآیندهای انتخاب فهرست خود را به مردم ارائه نمایند و اجازه دهند مردم بر فرآیند آنها نظارت کنند؟
 • به امید پیروزی شایستگان و بر مسند نشستن کارگزارانی در تراز ملت سرفراز ایران اسلامی

🇮🇷این خانه #از_ما ست…

🔰شایسته‌گزینی، شفافیت، پاسخگویی
https://Instagram.com/azmaa_net

نظرات خود را ارسال کنید

 * 
 * 

سایر اخبار

هشتگ ها